×

1-26-23 roundup: Pro basketball, football and baseball, High school football, basketball and wrestling, Middle school basketball, College basketball, football and softball

By Richard Walker

The winningest coach in Kings Mountain High School football history has resigned.

Greg Lloyd had a 133-71 record in 16 years as the Mountaineers’ head coach, a tenure highlighted by four conference titles and four trips to the regional finals.

“First off, I would like to thank and congratulate Coach Greg Lloyd for his 16 years of service to our football program, school, and community,” Kings Mountain athletic director Matt Bridges said in a school news release. “Coach Lloyd and the Lloyd family have dedicated their lives to building a successful program on and off the field, and they will be greatly missed. Coach Lloyd is a great coach and an even better person. The life lessons he taught his student-athletes and coaches will continue to leave a lasting impact for years to come. I wish the best for Coach Lloyd as he steps into the next chapter of his life.”

Bridges added that Kings Mountain High School will be actively looking for its next head football coach. The position will be posted on many outlets starting on January 30.

A 1992 Crest High graduate and 2002 Gardner-Webb graduate, Lloyd came to Kings Mountain as head coach in 2007 after spending time at Crest (1995-2001 and 2003-04 assistant coach) and East Gaston (2002 assistant coach and 2005-06 head coach).

At Kings Mountain, Lloyd guided the Mountaineers to conference titles in 2008, 2017, the 2021 spring season and 2022 and regional finals in 2008, 2015, 2018 and 2019.

He guided the Mountaineers to eight of the nine best records in the school’s 100 years of football – 11-4 in 2008, 12-3 in 2015, 12-2 in 2017, 12-3 in 2018 and 2019, 8-1 in the 2021 spring season, 10-3 in 2021 and 13-1 last fall.

A conference coach of the year in each of the season in which Kings Mountain won league titles, Lloyd had a school-best 21-13 playoff record and his 2019 team scored a school-record 653 points.

He was West coach in the 2017 East-West N.C. Coaches Association all-star game, was inducted into the Kings Mountsin Sports Hall of Fame in 2018, his team was second among N.C. 3A schools in grade point average in the 2021-22 school year and he’s had more than 60 Mountaineers’ players eventually play collegiately.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Major college sports isn’t the only level where conference realignment seems to happen frequently.

On Thursday, the 93-year-old Conference Carolinas added a team and announced they would be restarting football in the conference for the first time since 1974.

The league added Shorter, Ga., to become its 15th member starting with the 2024-25 school year.

It’ll mark the largest membership in league history.

Football will restart with six schools starting in the fall of 2025 – Barton, Chowan, Erskine, UNC Pembroke, North Greenville and Shorter.

The league, which started with seven members – Appalachian State, Atlantic Christian (now Barton), Catawba, Elon, Guilford, High Point, Lenoir-Rhyne – and was then named the North State Conference held championships from 1931 to 1974 except for two years during World War II (1943 and 1944).

Western Carolina, East Carolina, Newberry, Presbyterian and Mars Hill later joined the league and competed for football titles.

Lenoir-Rhyne, Elon, Catawba and Appalachian State had the most success in football.

Lenoir-Rhyne won the most titles (16), made the most postseason playoff appearances (3), had the best league record (154-69-7) and the only national championship (1960 NAIA title) during the Bears’ 1931 to 1974 tenure in the league.

Elon had the second-most titles (12), the second-most postseason playoff appearances (2) and second-best league record (124-85-10) from 1931 to 1974.

Catawba had the third-most titles (9) and fourth-best record (119-89-10) from 1931 to 1974.

And Appalachian State, a member from 1931 to 1967, had the fourth-most titles (6) and third-best record (120-56-6).

Only Barton in its previous life as Atlantic Christian, will have previous league games when football resumes in 2025. And Atlantic Christian, which fielded football teams from 1946 to 1950, had a 1-24 league record in those five seasons.

Here’s a complete list of the league’s previous football champions:

1931 — Appalachian State 3-0
1932 — Catawba 3-1
1933 — Elon/Lenoir-Rhyne 2-0-1
1934 — Catawba 2-0-2/Elon 3-0-1
1935 — Catawba 4-0
1936 — Elon 3-0
1937 — Appalachian State 5-0
1938 — Catawba/Elon 4-1
1939 — Appalachian State 3-0-1/Lenoir-Rhyne 4-0-2
1940 — Catawba 4-0
1941 — Elon 6-0
1942 — Catawba 4-0
1943-44 — No teams
1945 — No champion crowned
1946 — Catawba 5-0
1947 — Catawba 6-0
1948 — Appalachian State 7-0-1
1949 — Western Carolina 4-0
1950 — Appalachian State 7-0-1
1951 — Lenoir-Rhyne 6-0
1952 — Lenior-Rhyne 6-0
1953 — East Carolina 6-0
1954 — Appalachian State 6-0
1955 — Lenoir-Rhyne 6-0
1956 — Lenoir-Rhyne 6-0
1957 — Lenoir-Rhyne 5-1
1958 — Lenoir-Rhyne 6-0
1959 — Lenoir-Rhyne 6-0
1960 — Lenoir-Rhyne 6-0
1961 — Lenoir-Rhyne 6-1
1962 — Lenoir-Rhyne 6-0
1963 — Catawba/Elon 5-1
1964 — Elon 4-1-1
1965 — Lenoir-Rhyne 6-0
1966 — Lenoir-Rhyne/Presbyterian 5-2
1967 — Lenoir-Rhyne 6-1
1968 — Lenoir-Rhyne/Presbyterian 5-1
1969 — Elon 5-0
1970 — Presbyterian 5-0
1971 — Elon 5-0
1972 — Elon/Presbyterian 4-0-1
1973 — Elon 4-0
1974 — Elon 4-0

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Two former South Point High standouts have gotten news on their baseball futures recently.

Jeffrey Springs, who led South Point to the N.C. 3A state title in his senior year of 2011, on Wednesday signed a four-year, $31 million contract with the Tampa Bay Rays.

Springs played at Appalachian State from 2012 to 2015 before being a 30th round draft pick of the Texas Rangers.

After five seasons in the Rangers’ organization – the last two playing in the major leagues – Springs was traded to the Boston Red Sox in 2020 and to Tampa Bay in 2021.

Springs just completed his best major league season in his fifth year for the Rays; He had a 9-5 record with a 2.46 ERA in 33 appearances (25 starts).

Earlier this month, the Chicago White Sox organization re-signed 2015 South Point High graduate Garrett Davila to a minor league contract.

A fourth-round pick of the Kansas City Royals in 2015, the White Sox signed Davila as a non-roster free agent on Nov. 7, 2021 and he went 6-5 with a 4.97 ERA in 29 appearances (11 starts) for the White Sox Class AA team in Birmingham.

Chicago’s Class AAA affiliate is the Charlotte Knights.

 

 

 

 

 

 

 

 

High school wrestling

Cherryville won the Southern Piedmont 1A/2A Conference wrestling title on January 24 led by eight medal-winning wrestlers, including title-winners Abram Avery (126 weight class), Robbie Bowman (132), Chase Miller (152) and Kam Bolin (170).

Burns’ 145-pound champion John David Curtis was selected as the most outstanding wrestler of the tournament.

Team Scores
1 Cherryville 174
2 East Gaston 165
3 Burns 155
4 Thomas Jefferson 131
5 Shelby 92
6 Bessemer City 40

Individuals

106
1st Place – Dylan Betancur of Thomas Jefferson Classical Academy
2nd Place – Colin Silvers of Burns
3rd Place – Jonah Edwards of East Gaston
4th Place – Tyler Tate of Shelby
1st Place Match
Dylan Betancur (Thomas Jefferson Classical Academy) 22-10, Fr. over Colin Silvers (Burns) 6-13, So. (Dec 16-9)
3rd Place Match
Jonah Edwards (East Gaston) 22-18, So. over Tyler Tate (Shelby) 12-11, Fr. (MD 14-6)

113
1st Place – Kaden Shoup of Burns
2nd Place – Hunter Griffin of Cherryville
3rd Place – Tristan Truell of Thomas Jefferson Classical Academy
4th Place – Ilan Harris of East Gaston
1st Place Match
Kaden Shoup (Burns) 16-2, Jr. over Hunter Griffin (Cherryville) 17-25, Fr. (Fall 5:35)
3rd Place Match
Tristan Truell (Thomas Jefferson Classical Academy) 20-17, Fr. over Ilan Harris (East Gaston) 16-16, So. (Fall 3:33)

120
1st Place – Dylan Sims of Thomas Jefferson Classical Academy
2nd Place – Peyton Martin of East Gaston
3rd Place – Ariana Anderson of Burns
1st Place Match
Dylan Sims (Thomas Jefferson Classical Academy) 15-5, Sr. over Peyton Martin (East Gaston) 13-5, Jr. (Fall 4:41)
3rd Place Match
Ariana Anderson (Burns) 8-9, Sr. over () , . (Bye)

126
1st Place – Abram Avery of Cherryville
2nd Place – Ryan Kinter of Thomas Jefferson Classical Academy
3rd Place – Nevah Montijo of East Gaston
4th Place – Kamden Ward of Burns
1st Place Match
Abram Avery (Cherryville) 14-13, Sr. over Ryan Kinter (Thomas Jefferson Classical Academy) 12-18, Fr. (Fall 1:07)
3rd Place Match
Nevah Montijo (East Gaston) 26-20, Fr. over Kamden Ward (Burns) 6-14, Fr. (MD 10-1)

132
1st Place – Robbie Bowman of Cherryville
2nd Place – Davon Marble of Shelby
3rd Place – Curtis Helms of East Gaston
4th Place – Logan Goforth of Burns
1st Place Match
Robbie Bowman (Cherryville) 29-14, Jr. over Davon Marble (Shelby) 28-13, Jr. (MD 13-0)
3rd Place Match
Curtis Helms (East Gaston) 9-10, So. over Logan Goforth (Burns) 4-14, Fr. (Fall 3:00)

138
1st Place – Austin Price of East Gaston
2nd Place – Patrick Bowman of Cherryville
3rd Place – Stanley Beard of Thomas Jefferson Classical Academy
4th Place – Matthew Glover of Burns
1st Place Match
Austin Price (East Gaston) 40-4, Sr. over Patrick Bowman (Cherryville) 10-24, Fr. (Fall 2:49)
3rd Place Match
Stanley Beard (Thomas Jefferson Classical Academy) 16-14, Sr. over Matthew Glover (Burns) 6-3, Fr. (Fall 4:31)

145
1st Place – John David Curtis of Burns
2nd Place – Hunter Digh of East Gaston
3rd Place – Elias Santiago of Thomas Jefferson Classical Academy
4th Place – John Mace of Cherryville
1st Place Match
John David Curtis (Burns) 23-1, Sr. over Hunter Digh (East Gaston) 42-4, So. (Dec 8-2)
3rd Place Match
Elias Santiago (Thomas Jefferson Classical Academy) 13-10, Fr. over John Mace (Cherryville) 2-17, Sr. (Dec 8-1)

152
1st Place – Chase Miller of Cherryville
2nd Place – Brandon Wyatt of East Gaston
3rd Place – Conner Smith of Burns
4th Place – Joshua Grant of Bessemer City
1st Place Match
Chase Miller (Cherryville) 37-4, Sr. over Brandon Wyatt (East Gaston) 34-8, Jr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Conner Smith (Burns) 16-10, Jr. over Joshua Grant (Bessemer City) 9-16, Sr. (Fall 3:09)

160
1st Place – Nathan Halliday of Thomas Jefferson Classical Academy
2nd Place – Caleb Harrison of East Gaston
3rd Place – Nicolas Norris of Shelby
4th Place – Billy Carroll of Cherryville
1st Place Match
Nathan Halliday (Thomas Jefferson Classical Academy) 27-4, Sr. over Caleb Harrison (East Gaston) 33-17, Jr. (Dec 7-2)
3rd Place Match
Nicolas Norris (Shelby) 19-8, So. over Billy Carroll (Cherryville) 6-11, Sr. (Fall 1:44)

170
1st Place – Kam Bolin of Cherryville
2nd Place – Izreal Wrighton of Shelby
3rd Place – Zane Dodd of East Gaston
4th Place – Isaiah Towery of Burns
1st Place Match
Kam Bolin (Cherryville) 31-10, Sr. over Izreal Wrighton (Shelby) 20-6, Sr. (Dec 10-9)
3rd Place Match
Zane Dodd (East Gaston) 22-19, Fr. over Isaiah Towery (Burns) 7-13, Sr. (Fall 3:59)

182
1st Place – Nathan Tucker of Burns
2nd Place – Nikolas Ellis of Bessemer City
3rd Place – Manny Cruz of Shelby
4th Place – Gabriel McSwain of Cherryville
1st Place Match
Nathan Tucker (Burns) 21-3, Sr. over Nikolas Ellis (Bessemer City) 22-11, Sr. (Fall 2:49)
3rd Place Match
Manny Cruz (Shelby) 12-15, So. over Gabriel McSwain (Cherryville) 11-33, Fr. (Fall 1:55)

195
1st Place – David Hargro of Thomas Jefferson Classical Academy
2nd Place – Tobias Miller of Cherryville
3rd Place – Andrew Lofton of East Gaston
4th Place – Kav`lon Vaz of Shelby
1st Place Match
David Hargro (Thomas Jefferson Classical Academy) 32-6, Sr. over Tobias Miller (Cherryville) 41-7, Sr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Andrew Lofton (East Gaston) 31-19, Sr. over Kav`lon Vaz (Shelby) 20-10, So. (Fall 1:59)

220
1st Place – Trey Fuller of Shelby
2nd Place – Aaron Lee of Burns
3rd Place – Justin Harris of Cherryville
4th Place – Darrell Grammer of East Gaston
1st Place Match
Trey Fuller (Shelby) 24-7, Jr. over Aaron Lee (Burns) 12-9, Fr. (SV-1 2-0)
3rd Place Match
Justin Harris (Cherryville) 8-8, Fr. over Darrell Grammer (East Gaston) 22-25, Sr. (Fall 2:47)

285
1st Place – Caleb Byrd of Burns
2nd Place – Nick McClellan of East Gaston
3rd Place – Seth Glance of Bessemer City
4th Place – Caleb Hovis of Cherryville
1st Place Match
Caleb Byrd (Burns) 5-3, Jr. over Nick McClellan (East Gaston) 18-11, Fr. (SV-2 8-5)
3rd Place Match
Seth Glance (Bessemer City) 17-10, Sr. over Caleb Hovis (Cherryville) 28-20, Jr. (Fall 2:30)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Shelby’s Daylin Lee announced on social media Thursday that he has committed to Winston-Salem State University.

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

East Lincoln’s Landon Burns announced on social media Thursday that he has committed to Cleveland Community College.

 

 

 

 

 

 

High school basketball

(Friday’s games)
Cramer at Crest
Forestview at Ashbrook
North Gaston at Kings Mountain
South Point at Huss
Cherryville at Bessemer City
Highland Tech at Shelby
Thomas Jefferson at East Gaston
Piedmont CC at Sugar Creek
East Lincoln at West Iredell
North Iredell at North Lincoln
Bandys at Lincolnton
West Lincoln at Bunker Hill
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Community School of Davidson
SouthLake Christian at Gaston Day

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

(Thursday’s games)
Rice 65, Charlotte 63: The visiting 49ers fell to 13-8, 4-6 following their third loss in the last four games.

Queens 84, Florida Gulf Coast 82: A.J. McKee had 23 points for Queens, which improved to 14-8, 4-5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Jan. 26:

-BOYS
Belmont 2-0
Southwest 2-0
York Chester 2-0
Mount Holly 1-0
Chavis 1-1
Cramerton 1-1
Grier 1-1
Bessemer City 0-2
W.C. Friday 0-2
Holbrook 0-1
Stanley 0-2

-GIRLS
Belmont 2-0
Holbrook 1-0
Mount Holly 1-0
Chavis 1-1
Cramerton 1-1
W.C. Friday 1-1
Stanley 1-1
Southwest 1-1
York Chester 1-1
Bessemer City 0-2
Grier 0-2

(Thursday’s games)
-BOYS
Belmont def. Bessemer City: Eli Connor and Hunter Gerould had 12 points and Cayden Rumph 9 for Belmont.

York Chester 43, Chavis 14

Cramerton 55, Stanley 37: Trenden England had 20 points, Gavin Jordan 15 points and Marcus Rhodes 10 for Cramerton.

Southwest 70, W.C. Friday 8

Mount Holly 34, Grier 32

-GIRLS
Belmont 22, Bessemer City 9: Stella Absher had 8 points and Kaelinn Reagan 3 for Belmont and Marissa Kizer had 5 points for Bessemer City.

York Chester 29, Chavis 10

Cramerton 28, Stanley 21: Ava Cabe had 11 points, Jyi’Yanna Watkins 8 and Addi Dellinger 4 for Cramerton.

Southwest 37, W.C. Friday 30

Mount Holly 30, Grier 12

(Monday’s games)
Belmont at York Chester, Chavis at Southwest, W.C. Friday at Holbrook, Mount Holly at Cramerton, Stanley at Bessemer City

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets rallied from three 10-point deficits in the third quarter to rally to a 111-96 victory over the Chicago Bulls on Thursday.

Terry Rozier (28 points, 5 rebounds), Mason Plumlee (21 points, 12 rebounds), Gordon Hayward (17 points), LaMelo Ball (15 points, 11 rebounds, 8 assists) and Mark Williams (10 points, 6 rebounds) led the Hornets.

Here’s the 2022-23 Charlotte Hornets schedule:

(14-36 record)
October
19 at San Antonio (W 129-102)
21 New Orleans (L 112-124)
23 at Atlanta (W 126-109)
26 at New York (L 131-134, OT)
28 at Orlando (L 93-113)
29 Golden State (W 120-113, OT)
31 Sacramento (L 108-115)
November
2 at Chicago (L 88-106)
4 at Memphis (L 99-130)
5 Brooklyn (L 94-98)
7 Washington (L 100-108)
9 Portland (L 95-105)
10 at Miami (L 112-117, OT)
12 at Miami (L 115-132)
14 at Orlando (W 112-105)
16 Indiana (L 113-125)
18 at Cleveland (L 122-132, 2 OT)
20 at Washington (L 102-106)
23 Philadelphia (W 107-101)
25 Minnesota (W 110-108)
28 at Boston (L 105-140)
December
2 Washington (W 117-116)
3 Milwaukee (L 96-105)
5 L.A. Clippers (L 117-119)
7 at Brooklyn (L 116-122)
9 New York (L 102-121)
11 at Philadelphia (L 113-131)
14 Detroit (L 134-141, OT)
16 Atlanta (L 106-125)
18 at Denver (L 115-119)
19 at Sacramento (W 125-119)
21 at L.A. Clippers (L 105-126)
23 at L.A. Lakers (W 134-130)
26 at Portland (L 113-124)
27 at Golden State (L 105-110)
29 Oklahoma City (W 121-113)
31 Brooklyn (L 106-123)
January
2 L.A. Lakers (L 115-121)
4 Memphis (L 107-131)
6 at Milwaukee (W 138-109)
8 at Indiana (L 111-116)
10 at Toronto (L 120-132)
12 at Toronto (L 114-124)
14 Boston (L 106-122)
16 Boston (L 118-130)
18 at Houston (W 122-117)
21 at Atlanta (W 122-118)
23 at Utah (L 102-120)
24 at Phoenix (L 97-128)
26 Chicago (W 111-96)
29 Miami, 1 p.m.
31 at Milwaukee, 8 p.m.
February
2 at Chicago, 8 p.m.
3 at Detroit, 7 p.m.
5 Orlando, 1 p.m.
8 at Washington, 7 p.m.
10 at Boston, 7:30 p.m.
11 Denver, 7 p.m.
13 Atlanta, 7 p.m.
15 San Antonio, 7 p.m.
24 at Minnesota, 8 p.m.
25 Miami, 7 p.m.
27 Detroit, 7 p.m.
March
1 Phoenix, 7 p.m.
3 Orlando, 7 p.m.
5 at Brooklyn, 6 p.m.
7 at New York, 7:30 p.m.
9 at Detroit, 7 p.m.
11 Utah, 7 p.m.
12 Cleveland, 5 p.m.
14 Cleveland, 7 p.m.
17 Philadelphia, 7 p.m.
20 Indiana, 7 p.m.
23 at New Orleans, 8 p.m.
24 at Dallas, 7:30 p.m.
26 Dallas, 1 p.m.
28 at Oklahoma City, 8 p.m.
31 Chicago, 7 p.m.
April
2 Toronto, 1 p.m.
4 Toronto, 7 p.m.
7 Houston, 7 p.m.
9 at Cleveland, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

College softball

Gaston College softball coach Mike Steuerwald has announced his 2023 softball schedule that features 24 Region 10 Division I matchups and a non-conference slate that includes games against seven other Region 10 opponents.

The Rhinos played as a club team last year while competing in the National Junior College Athletic Association’s Region 10 Division II. As a first-year school, Gaston College was ineligible for NJCAA national competition. This season, the Rhinos are competing for the Region 10 Division I title alongside Florence-Darlington Tech, Spartanburg Methodist, USC Sumter and USC Union.

Gaston College will use Gastonia’s CaroMont Health Park as its homefield for all but one playing date.

Here’s the full 2023 Gaston College softball schedule:

(All home games at CaroMont Health Park in Gastonia except April 28, which are TBA)

(regular season)
Feb. 6 at Belmont Abbey (DH), 1 p.m. exhibition
Feb. 11 Patrick & Henry CC (DH), 1 p.m.
Feb. 14 Catawba Valley CC (DH), 2 p.m.
Feb. 17 Morton IL (DH), 1 p.m.
Feb. 18 Morton IL (DH), 1 p.m.
Feb. 22 Cleveland CC (DH), 3 p.m.
Feb. 25 Monroe NY, 11 a.m. (at Fayetteville Tech)
Feb. 25 at Fayetteville Tech (DH), 1:30 p.m.
Feb. 26 Monroe NY (DH), 1 p.m.
Feb. 28 Caldwell Tech (DH), 1 p.m.
March 3 at USC Sumter (DH), 3 p.m.
March 5 at USC Union (DH), 1 p.m.
March 7 at Myrtle Beach, S.C.
vs. Bay College, 11 a.m.
vs. Lincoln Trail College, 1 p.m.
March 8 at Myrtle Beach, S.C.
vs. Delta College, 11 a.m.
vs. Southeastern Illinois College, 5 p.m.
March 9 at Fayetteville Tech (DH), noon
March 14 at Caldwell Tech (DH), 3 p.m.
March 18 Spartanburg Methodist (DH), 1 p.m.
March 22 at Catawba Valley CC (DH), 3 p.m.
March 24 USC Union (DH), 3 p.m.
March 26 at Florence-Darlington Tech (DH), 1 p.m.
March 29 at Surry CC (DH), 3 p.m.
April 6 Florence-Darlington Tech (DH), 1 p.m.
April 11 Wake Tech (DH), 2 p.m.
April 14 USC Sumter (DH), 3 p.m.
April 18 at Cleveland CC (DH), 3 p.m.
April 20 at Montreat College (DH), 1 p.m.
April 22 at Spartanburg Methodist (DH), 1 p.m.
April 26 at Louisburg (DH), 3 p.m.
April 28 Surry CC (DH), 2 p.m.
May 4-6 Region 10 tournament at West Columbia, SC
May 12-13 Mid-Atlantic district tournament (Best-of-3 series: Region 10 vs. Region 22)
May 23-27 NJCAA World Series at Oxford, Ala.

 

 

 

Pro football

Here’s the 2022-23 NFL playoff schedule:

-Wild Card weekend
Jan. 14-16
(AFC)
No. 1 Kansas City – bye
No. 5 L.A. Chargers at Jacksonville – Jacksonville 31-30
No. 7 Miami at No. 2 Buffalo – Buffalo 34-31
No. 6 Baltimore at No. 3 Cincinnati – Cincinnati 24-17

(NFC)
No. 1 Philadelphia – bye
No. 7 Seattle at No. 2 San Francisco – San Francisco 41-23
No. 6 N.Y. Giants at No. 3 Minnesota – N.Y. Giants 31-24
No. 5 Dallas at No. 4 Tampa Bay – Dallas 31-14

-Confererence semifinals
Jan. 21-22
(AFC)
No. 4 Jacksonville at No. 1 Kansas City – Kansas City 27-20
No. 3 Cincinnati at No. 2 Buffalo – Cincinnati 27-10

(NFC)
No. 6 N.Y. Giants at No. 1 Philadelphia – Philadelphia 38-7
No. 5 Dallas at No. 2 San Francisco – San Francisco 19-12

-Conference championship games
Jan. 29
NFC – No. 2 San Francisco at No. 1 Philadelphia, 3 p.m. (FOX)
AFC – No. 3 Cincinnati at No. 1 Kansas City, 6:30 p.m. (CBS)

-Super Bowl
Feb. 12
At Glendale, Ariz., 6:30 p.m. (FOX)