×

1-23-23 roundup: Pro basketball and football, High school basketball and track, Middle school basketball, College baseball and basketball

By Richard Walker

The Big South 3A boys and girls races and the Southern Piedmont 1A/2A boys races head into the final three weeks of the regular season with multiple teams currently tied at the top of the standings.

Meanwhile, in the Southern Piedmont 1A/2A girls race and the Western Foothills 3A and Catawba Valley 2A boys and girls races, unbeaten teams are in sole possesion of first place.

The Big South races were both shaken up last week as the unbeaten league favorites (Crest boys and Ashbrook girls) suffered their first league defeats. Crest’s loss ended a school-record 35-game conference regular season winning streak.

In the Southern Piedmont boys race, East Gaston and Shelby have one league loss, Bessemer City two and Burns three.

The unbeaten league teams are the Shelby girls, Hickory boys, East Lincoln girls, West Caldwell boys and East Burke girls.

Here are area high school basketball standings with conference record followed by overall record through Jan. 21:

(Big South 3A boys)
Crest 7-1, 14-3
Kings Mountain 7-1, 10-6
Huss 6-2, 10-6
South Point 5-3, 15-3
Cramer 3-5, 7-11
Forestview 2-6, 7-9
North Gaston 1-7, 3-15
Ashbrook 1-7, 1-16

(Big South 3A girls)
Cramer 7-1, 15-3
Ashbrook 7-1, 12-5
Huss 6-2, 10-6
South Point 5-3, 11-7
Crest 4-4, 6-11
Kings Mountain 2-6, 8-8
Forestview 1-7, 7-10
North Gaston 0-8, 1-17

(Southern Piedmont 1A/2A boys)
East Gaston 6-1, 15-2
Shelby 6-1, 10-5
Bessemer City 5-2, 12-5
Burns 4-3, 8-8
Cherryville 2-5, 9-9
Highland Tech 1-5, 5-11
Thomas Jefferson 0-7, 3-13

(Southern Piedmont 1A/2A girls)
Shelby 7-0, 14-1
Bessemer City 5-2, 12-5
Thomas Jefferson 5-2, 11-5
Burns 3-4, 6-10
East Gaston 3-4, 4-12
Highland Tech 1-5, 5-11
Cherryville 0-7, 3-15

(Western Foothills 3A boys)
Hickory 8-0, 17-1
North Lincoln 7-1, 13-4
East Lincoln 5-3, 14-4
North Iredell 4-4, 11-7
St. Stephens 4-4, 9-9
Foard 3-5, 3-15
Statesville 1-7, 1-11
West Iredell 0-8, 2-16

(Western Foothills 3A girls)
East Lincoln 8-0, 18-0
North Iredell 6-2, 12-6
St. Stephens 6-2, 12-6
Hickory 5-3, 9-8
Foard 3-5, 9-9
North Lincoln 2-6, 4-13
Statesville 2-6, 4-11
West Iredell 0-8, 2-16

(Catawba Valley 2A boys)
West Caldwell 8-0, 15-2
Maiden 7-1, 16-2
Newton-Conover 5-3, 10-8
Bandys 4-4, 9-8
West Lincoln 3-5, 6-11
Lincolnton 3-5, 5-12
East Burke 1-7, 3-13
Bunker Hill 1-7, 3-14

(Catawba Valley 2A girls)
East Burke 8-0, 15-1
Newton-Conover 7-1, 15-3
West Lincoln 5-3, 11-6
Bandys 4-4, 9-9
Maiden 4-4, 7-11
Lincolnton 2-6, 3-13
Bunker Hill 2-6, 3-14
West Caldwell 0-8, 0-13

(Others boys)
Gaston Christian 17-8
Gaston Day 13-6
Lincoln Charter 14-11
Mtn Island Charter 6-7
Piedmont Comm Charter 12-6

(Others girls)
Gaston Christian 2-11
Gaston Day 0-0
Lincoln Charter 15-4
Mtn Island Charter 0-0
Piedmont Comm Charter 11-6

(This week’s schedule)

Tuesday, Jan. 24
Cramer at South Point
Crest at Ashbrook
Forestview at North Gaston
Kings Mountain at Huss
Bessemer City at Thomas Jefferson
Cherryville at Shelby
Highland Tech at Burns
Carolina International at Piedmont CC
Hickory at North Lincoln
Statesville at East Lincoln
Newton-Conover at Lincolnton
West Lincoln at Maiden
Langtree Charter at Lincoln Charter
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Gaston Christian at Northside Christian
Gaston Day at Westminster Catawba

Wednesday, Jan. 25
East Rutherford at Burns
Kings Mountain at Shelby

Friday, Jan. 27
Cramer at Crest
Forestview at Ashbrook
North Gaston at Kings Mountain
South Point at Huss
Cherryville at Bessemer City
Highland Tech at Shelby
Thomas Jefferson at East Gaston
Piedmont CC at Sugar Creek
East Lincoln at West Iredell
North Iredell at North Lincoln
Bandys at Lincolnton
West Lincoln at Bunker Hill
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Community School of Davidson
SouthLake Christian at Gaston Day

 

(Monday’s game)
-GIRLS
Piedmont CC 67, Cramerton Christian 37: Grace East had 29 points, Hailey Moore 16 and Kennedy Williams 10 for Piedmont Community Charter.

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

(Monday’s games)
-BOYS
Belmont 38, Cramerton 28: Cayden Rumph (17 points, 6 steals) and Hunter Gerould (8 points, 10 rebounds) led Belmont.

Chavis 57, Bessemer City 23: Isaiah Champion had 13 points, Cole Kelly 11, Elijah Proctor 10 and Aiden Thomas 9 for Chavis.

Southwest 48, Holbrook 46: Savion Lindsay had 23 points for Holbrook.

Grier 49, Stanley 25: O’Brian Lockhart (9 points, 3 steals), Travion Sanders (8 points, 5 rebounds), Ray Tribble (11 points) and Tylik Griggs (6 points, 6 rebounds) led Grier and Josh Norris (10 points, 6 rebounds, 3 blocks) and Blake Wilkinson (7 points) led Stanley.

York Chester 44, W.C. Friday 14

-GIRLS
Belmont 32, Cramerton 13: Rowen Trexler had 8 points and Lucy Rodenberger and Stella Absher 6 apiece for Belmont and Anna Cabe and
Priscilla Iyevbele had 5 points each for Cramerton.

Chavis 16, Bessemer City 11: Regan Floyd had 6 points and Mikayla Throckmorton and Marisiddaiah Crocker 4 apiece for Chavis.

Holbrook 50, Southwest 10: Shemiah McCoy (17 points, 12 steals, 6 assists), Layla Pless (10 points), Jakyra Sadler (9 points) and Jaleila Littlejohn (8 points) led Holbrook.

Stanley 31, Grier 23: Kayla Maiers had 10 points for Stanley.

W.C. Friday 32, York Chester 15

(Thursday’s games)
Bessemer City at Belmont, Chavis at York Chester, Cramerton at Stanley, W.C. Friday at Southwest, Grier at Mount Holly

 

 

 

 

 

High school track

At Winston-Salem’s Titan II Indoor track meet last Thursday, Kings Mountain’s boys 3,200-meter relay team of Max Thompson, Marty Lovingood, Isaiah Watts and Hunter Cruise finished second with a school-record time of 8:43.0 that qualifies them for the Feb. 10 state meet.

Also qualifying was Nicolas Horne with a pole vault of 10-0.

Also for the Mountaineers, Andre Willis had 2nd place finishes in the 55-meter high hurdles and the 55-meter dash; Willis had previously qualified for the state tournament in the 55-meter hurdles.

The highest-finishing Kings Mountain girls individual was Divinity Ervin, who finished 2nd in the 1600-meter run with a time of 6:01. Ervin also competed on the fourth-place 3,200-meter relay team with Brooke Waseman, Sarah Eagle, and Sindy Ulloa.

 

 

 

 

 

 

College baseball

East Lincoln’s Nate Borchardt announced on twitter he has committed to play baseball at King University in Bristol, Tenn.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets’ second two-game winning streak of the season came to an end in Monday’s 120-102 loss at the Utah Jazz

Terry Rozier (23 points), Mason Plumlee (18 points, 8 rebounds, 5 assists) and Dennis Smith (15 points, 9 assists) led Charlotte.

Here’s the 2022-23 Charlotte Hornets schedule:

(13-35 record)
October
19 at San Antonio (W 129-102)
21 New Orleans (L 112-124)
23 at Atlanta (W 126-109)
26 at New York (L 131-134, OT)
28 at Orlando (L 93-113)
29 Golden State (W 120-113, OT)
31 Sacramento (L 108-115)
November
2 at Chicago (L 88-106)
4 at Memphis (L 99-130)
5 Brooklyn (L 94-98)
7 Washington (L 100-108)
9 Portland (L 95-105)
10 at Miami (L 112-117, OT)
12 at Miami (L 115-132)
14 at Orlando (W 112-105)
16 Indiana (L 113-125)
18 at Cleveland (L 122-132, 2 OT)
20 at Washington (L 102-106)
23 Philadelphia (W 107-101)
25 Minnesota (W 110-108)
28 at Boston (L 105-140)
December
2 Washington (W 117-116)
3 Milwaukee (L 96-105)
5 L.A. Clippers (L 117-119)
7 at Brooklyn (L 116-122)
9 New York (L 102-121)
11 at Philadelphia (L 113-131)
14 Detroit (L 134-141, OT)
16 Atlanta (L 106-125)
18 at Denver (L 115-119)
19 at Sacramento (W 125-119)
21 at L.A. Clippers (L 105-126)
23 at L.A. Lakers (W 134-130)
26 at Portland (L 113-124)
27 at Golden State (L 105-110)
29 Oklahoma City (W 121-113)
31 Brooklyn (L 106-123)
January
2 L.A. Lakers (L 115-121)
4 Memphis (L 107-131)
6 at Milwaukee (W 138-109)
8 at Indiana (L 111-116)
10 at Toronto (L 120-132)
12 at Toronto (L 114-124)
14 Boston (L 106-122)
16 Boston (L 118-130)
18 at Houston (W 122-117)
21 at Atlanta (W 122-118)
23 at Utah (L 102-120)
24 at Phoenix, 9 p.m.
26 Chicago, 7:30 p.m.
29 Miami, 1 p.m.
31 at Milwaukee, 8 p.m.
February
2 at Chicago, 8 p.m.
3 at Detroit, 7 p.m.
5 Orlando, 1 p.m.
8 at Washington, 7 p.m.
10 at Boston, 7:30 p.m.
11 Denver, 7 p.m.
13 Atlanta, 7 p.m.
15 San Antonio, 7 p.m.
24 at Minnesota, 8 p.m.
25 Miami, 7 p.m.
27 Detroit, 7 p.m.
March
1 Phoenix, 7 p.m.
3 Orlando, 7 p.m.
5 at Brooklyn, 6 p.m.
7 at New York, 7:30 p.m.
9 at Detroit, 7 p.m.
11 Utah, 7 p.m.
12 Cleveland, 5 p.m.
14 Cleveland, 7 p.m.
17 Philadelphia, 7 p.m.
20 Indiana, 7 p.m.
23 at New Orleans, 8 p.m.
24 at Dallas, 7:30 p.m.
26 Dallas, 1 p.m.
28 at Oklahoma City, 8 p.m.
31 Chicago, 7 p.m.
April
2 Toronto, 1 p.m.
4 Toronto, 7 p.m.
7 Houston, 7 p.m.
9 at Cleveland, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

College basketball

Gardner-Webb guard Lauren Bevis was named co-Big South Conference player of the week.

She averaged 22.5 points per game on 16 of 29 shooting that included 9 of 19 on 3-pointers and led the Bulldogs to two victories to improve to a league-leading 8-0 in Big South Conference action.

 

 

 

 

 

Pro football

Here’s the 2022-23 NFL playoff schedule:

-Wild Card weekend
Jan. 14-16
(AFC)
No. 1 Kansas City – bye
No. 5 L.A. Chargers at Jacksonville – Jacksonville 31-30
No. 7 Miami at No. 2 Buffalo – Buffalo 34-31
No. 6 Baltimore at No. 3 Cincinnati – Cincinnati 24-17

(NFC)
No. 1 Philadelphia – bye
No. 7 Seattle at No. 2 San Francisco – San Francisco 41-23
No. 6 N.Y. Giants at No. 3 Minnesota – N.Y. Giants 31-24
No. 5 Dallas at No. 4 Tampa Bay – Dallas 31-14

-Confererence semifinals
Jan. 21-22
(AFC)
No. 4 Jacksonville at No. 1 Kansas City – Kansas City 27-20
No. 3 Cincinnati at No. 2 Buffalo – Cincinnati 27-10

(NFC)
No. 6 N.Y. Giants at No. 1 Philadelphia – Philadelphia 38-7
No. 5 Dallas at No. 2 San Francisco – San Francisco 19-12

-Conference championship games
Jan. 29
NFC – No. 2 San Francisco at No. 1 Philadelphia, 3 p.m. (FOX)
AFC – No. 3 Cincinnati at No. 1 Kansas City, 6:30 p.m. (CBS)

-Super Bowl
Feb. 12
At Glendale, Ariz., 6:30 p.m. (FOX)