×

1-22-24 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball, Middle school basketball

By Richard Walker

Two of the area’s oldest rivalries resume on Tuesday in the Big South 3A Conference when Ashbrook visits Huss and Kings Mountain visits Crest.

Ashbrook and Huss have been playing at least twice per year every season since 1964-65 in a series that’s currently tied at 68 wins apiece.

Ashbrook dominated the early years by winning 15 of the 1st 18 meetings and Huss has won 9 of the last 12 matchups.

The most famous meeting remains the 1977 N.C. Class 4A state title game won 60-59 by Huss in a matchup that featured a pair of future NBA All-Stars in Ashbrook’s James Worthy and the Huskies’ Eric “Sleepy” Floyd.

The teams have played at 22 different venues. The most frequent sites are Huss (28-28 deadlock) and Ashbrook (Huss holds a 26-25 lead).

Crest and Kings Mountain have played every season but one (1991-92) since Crest opened in 1967.

Like the Ashbrook-Huss rivalry, one team (Kings Mountain) dominated the early years and the other (Crest) has dominated recent contests.

Crest leads the all-time series 68-56 even as Kings Mountain won the first 9 meetings between the schools.

Crest’s 1st win came by virtue of a then school-record 43 points by future NBA All-Star David Thompson in the the Chargers’ 1st 100-point game in a 103-53 victory at Crest.

The Chargers and Mountaineers have played 10 different venues with Crest holding a 33-18 advantage in games played at Crest and Kings Mountain holding a 30-24 advantage on its homecourt.

Here are the area’s standings through Jan. 20:

-BOYS
(Big South 3A)
Crest 6-0, 11-1
Ashbrook 5-1, 14-2
Kings Mountain 4-2, 11-4
Huss 4-2, 5-9
South Point 3-3, 8-7
Forestview 1-5, 6-10
North Gaston 1-5, 3-13
Cramer 0-6, 5-11

Shelby’s Drew Hollifield with a commemorative 1,000-point basketball.

(Southern Piedmont 1A/2A)
Shelby 5-0, 9-6
East Gaston 4-1, 11-6
Burns 4-1, 7-9
Cherryville 2-3, 9-7
Highland Tech 2-3, 5-11
Thomas Jefferson 1-4, 7-8
Bessemer City 0-6, 3-15

(Others)
Piedmont CC 4-0, 12-3
East Lincoln 4-2, 10-6
North Lincoln 5-1, 13-3
Lincolnton 5-1, 14-2
West Lincoln 1-5, 3-13
Gaston Day 5-3, 14-8
Gaston Christian 6-3, 12-13
Lincoln Charter 6-0, 12-6
Mtn Isl Charter 1-5, 8-5

-GIRLS
(Big South 3A)
Cramer 6-0, 12-4
South Point 5-1, 10-6
Forestview 4-2, 12-4
Huss 3-3, 7-9
Crest 3-3, 8-4
Ashbrook 2-4, 4-11
North Gaston 1-5, 4-12
Kings Mountain 0-6, 0-12

(Southern Piedmont 1A/2A)
Thomas Jefferson 5-0, 11-4
Bessemer City 5-1, 8-10
Burns 3-2, 7-9
Highland Tech 2-3, 11-4
Shelby 2-3, 5-10
Cherryville 1-4, 5-11
East Gaston 0-5, 1-11

(Others)
Piedmont CC 3-0, 6-6
East Lincoln 6-0, 15-1
North Lincoln 3-3, 11-5
Lincolnton 1-5, 4-12
West Lincoln 3-3, 6-10
Gaston Christian 2-6, 2-9
Lincoln Charter 5-1, 11-4
Mtn Isl Charter 2-4, 5-8

High school basketball

Here are area results/upcoming schedule:
(Monday, Jan. 22)
-Boys
Gaston Christian 78, Gaston Day 73 (OT)

(Tuesday, Jan. 23)
Ashbrook at Huss
Cramer at Forestview
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston
Cherryville at Burns
East Gaston at Bessemer City
Highland Tech at Thomas Jefferson
East Lincoln at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Gaston Christian at SouthLake
Metrolina at Gaston Day
Lincoln Charter at Corvian
Mountain Island Charter at Community School of Davidson
Piedmont CC at Carolina International

(Wednesday, Jan. 24)
Sugar Creek at Highland Tech

(Thursday, Jan. 25)
Cramer at Kings Mountain

(Friday, Jan. 26)
Crest at Forestview
Huss at North Gaston
South Point at Ashbrook
Burns at Shelby
Cherryville at Thomas Jefferson
Highland Tech at East Gaston
Hickory at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at Bunker Hill
West Lincoln at Bandys
Westminster Catawba at Gaston Christian
Community School of Davidson at Lincoln Charter
Mountain Island Charter at Christ the King
Piedmont CC at Sugar Creek

(Monday, Jan. 29)
Victory Christian Center at Gaston Christian

(Tuesday, Jan. 30)
Crest at Huss
Forestview at South Point
Kings Mountain at Ashbrook
North Gaston at Cramer
Burns at Highland Tech
Shelby at Cherryville
Thomas Jefferson at Bessemer City
East Lincoln at Statesville
North Lincoln at Hickory
Lincolnton at Newton-Conover
Maiden at West Lincoln
Concord Academy at Gaston Day
Langtree at Lincoln Charter
Mountain Island Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Valor Prep

(Friday, Feb. 2)
Ashbrook at Crest
Cramer at South Point
Huss at Kings Mountain
North Gaston at Forestview
Bessemer City at Cherryville
East Gaston at Thomas Jefferson
Highland Tech at Shelby
Piedmont CC at Queen’s Grant
East Lincoln at West Iredell
North Lincoln at North Iredell
Bandys at Lincolnton
West Lincoln at Bunker Hill
Gaston Day at Gaston Christian
Langtree at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Queen’s Grant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

(Monday, Jan. 22)
-Boys
Stanley 39, Mount Holly 22: Bryson Summey (16 points), Jacole Bates (8 points, 6 rebounds) and Tay McCorkle (6 points, 3 steals) led Stanley.

Holbrook 48, York Chester 43: Payton McRae had 16 points and Aiden Smith 15 for Holbrook.

Grier 36, Belmont 23: Braylon Smith (12 points, 8 rebounds, 3 steals, 4 blocks) and Raheem McClure (11 points, 4 steals) led Grier and Braydon Walden had 11 points, JoJo Holt 6 and Chris Conley 5 for Belmont.

W.C. Friday 44, Bessemer City 12

Chavis 46, Cramerton 29: Jaden Adams had 20 points, Karter Willis 13 and Aiden Thomas 8 for Chavis.

BYE – Southwest

-Girls
Mount Holly 29, Stanley 9: Brinley Womack had 17 points and Toni Booker 8 for Mount Holly.

Holbrook 57, York Chester 1: JaKyra Sadler and Shemiah McCoy had 12 points each, Genesis Hall 10 and Kennedi Johnson 9 for Holbrook.

Belmont 41, Grier 29: Stella Absher had 18 points, Sally Risk 6 and Ellis Boyd 4 for Belmont and Saniyah Moore had 27 points for Grier.

Bessemer City 40, W.C. Friday 19

Cramerton 46, Chavis 17: Maddie Potter had 13 points, Addison Duncan 8, Savannah Barnhill, Addi Dellinger and Mckayla Smith 6 each and Jeriyah Williams 4 for Cramerton and Jenny Brown had 7 points for Chavis.

BYE – Southwest

(Thursday, Jan. 25)
Holbrook at Southwest, Grier at Stanley, W.C. Friday at York Chester, Cramerton at Belmont, Chavis at Bessemer City, BYE – Mount Holly

(Monday, Jan. 29)
Jan. 29: Mount Holly at Grier, Southwest at W.C. Friday, Stanley at Cramerton, York Chester at Chavis, Belmont at Bessemer City, BYE – Holbrook

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Charlotte 128, Minnesota 125: The Hornets rallied from an 18-point deficit late in the 3rd quarter to stun the Timberwolves.

The win gives Charlotte a victory this season over the teams with the top records in the Western Conference (Minnesota) and the Eastern Conference (Boston).

Miles Bridges (28 points, 5 rebounds), Brandon Miller (27 points) and LaMelo Ball (18 points, 6 rebounds, 13 assists) led the Hornets while Karl-Anthony Towns had a career-high 62 points (44 in the 1st half) to lead the Timberwolves.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023-24 NFL playoffs schedule:

Wild Card round: Jan. 13-15
-AFC
No. 1 Baltimore (13-4), bye
(Monday, Jan. 14)
No. 7 Pittsburgh (10-7) at No. 2 Buffalo (11-6) – Buffalo 31-17
(Saturday, Jan. 13)
No. 6 Miami (11-6) at No. 3 Kansas City (11-6) – Kansas City 26-7
(Saturday, Jan. 13)
No. 5 Cleveland (11-6) at No. 4 Houston (10-7) – Houston 45-14
-NFC
No. 1 San Francisco (12-5), bye
(Sunday, Jan. 14)
No. 7 Green Bay (9-8) at No. 2 Dallas (12-5) – Green Bay 48-32
(Sunday, Jan. 14)
No. 6 L.A. Rams (10-7) at No. 3 Detroit (12-5) – Detroit 24-23
(Monday, Jan. 15)
No. 5 Philadelphia (11-6) at No. 4 Tampa Bay (9-8) – Tampa Bay 32-9

Divisional round: Jan. 20-21
-AFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 4 Houston at No. 1 Baltimore – Baltimore 34-10
(Sunday, Jan. 21)
No. 3 Kansas City at No. 2 Buffalo – Kansas City 27-24
-NFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 7 Green Bay at No. 1 San Francisco – San Francisco 24-21
(Sunday, Jan. 21)
No. 4 Tampa Bay at No. 3 Detroit – Detroit 31-23

Conference championships: Jan. 28
AFC: Kansas City at Baltimore, 3 p.m. (CBS)
NFC: Detroit at San Francisco, 6:30 p.m. (FOX)

Super Bowl LVIII: Feb. 11
At Las Vegas, 6:30 p.m. (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Monday, Jan. 22)
USC Salkehatchie 85, Gaston College 78

(Tuesday, Jan. 23)
J.C. Smith at Livingstone
UAB at Charlotte
Virginia Lynchburg at Belmont Abbey

(Wednesday, Jan. 24)
Central Arkansas at Queens
Cleveland CC at Guilford Tech
Davidson at Saint Louis
Gardner-Webb at Longwood

(Friday, Jan. 26)
Gaston College at Denmark Tech

(Saturday, Jan. 27)
Belmont Abbey at Southern Wesleyan
Charlotte at Tulane
Cleveland CC at Fayetteville Tech
J.C. Smith at Claflin
Queens at North Alabama
USC Upstate at Gardner-Webb
VCU at Davidson

(Sunday, Jan. 28)
Cleveland CC at Southwest Virginia
Denmark Tech at Gaston College

(Tuesday, Jan. 30)
Shaw at J.C. Smith

(Wednesday, Jan. 31)
Belmont Abbey at Converse
Davidson-Davie at Cleveland CC
Gaston College at Caldwell Tech
UNC Asheville at Gardner-Webb

(Thursday, Feb. 1)
Eastern Kentucky at Queens
J.C. Smith at Winston-Salem State

(Saturday, Feb. 3)
Bellarmine at Queens
Chowan at Belmont Abbey
East Carolina at Charlotte
Gaston College at Wake Tech
Johnston CC at Cleveland CC

(Sunday, Feb. 4)
Davidson at Loyola