×

1-20-24 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball and wrestling

By Richard Walker

Every week this season, www.CarolinasSportsHub.com will look back at the Carolina Panthers’ historic 2003 season that ended with the franchise’s first trip to the Super Bowl.

The Jan. 26, 2004 Sports Illustrated cover with Carolina Panthers’ wide receiver gesturing for Philadelphia Eagles’ fans to be quiet during the NFC title game.

Week 20: Ricky Manning intercepts 3 passes and Dan Morgan 1 and Muhsin Muhammad and Deshaun Foster scored TDs as the Carolina Panthers whip the Philadelphia Eagles 14-3 on the road to earn their first-ever Super Bowl appearance in their 9th season as a franchise. Manning’s 3rd interception led to Foster’s tackle-breaking 1-yard TD run and Morgan intercepted a pass in the end zone to end the Eagles’ longest scoring drive.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Philadelphia 97, Charlotte 89: The Hornets couldn’t hold on to 73-69 lead after 3 quarters in a home loss to the 76ers.

Miles Bridges (25 points, 11 rebounds), Brandon Miller (23 points, 7 rebounds) and Terry Rozier (19 points, 9 rebounds, 6 assists) led Charlotte, which played without LaMelo Ball (right ankle soreness).

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

High school wrestling

St. Stephens is the regular season champion and North Lincoln’s 144-pounder Nevin Keville was named the league’s most outstanding wrestler at the league tournament in the Western Foothills 3A Conference.

Here’s the final regular season league finish:
1. St. Stephens
2. Fred T. Foard
3. North Lincoln
4. North Iredell
5. West Iredell
6. Statesville
7. East Lincoln
8. Hickory

And here’s the all-conference selections by weight class:
106- Hayden Jarratt (West Iredell), Tommy Kishpaugh (St. Stephens)
113- Zane Taylor (St. Stephens), Cody Campbell (North Iredell)
120- Kaden Helms (North Lincoln), Hunter Martin (West Iredell)
126- Austin Laws (Fred T. Foard), Dean Quilla (North Lincoln)
132- Till Helms (North Lincoln), Atticus Lail (St. Stephens)
138- Gage Helms (North Lincoln), Xavier Thomas (West Iredell)
144- Aaron Keville (North Lincoln), Kevin Romero (Fred T. Foard)
150- Bray Trivette (North Iredell), Cole Ellis (North Lincoln)
157- Zamonte Bruen-Brown (St. Stephens), Hunter Clark (Fred T. Foard)
165- Brayden Mejia (Fred T. Foard), Will Fincher (St. Stephens)
175- Micah Geoghegan (St. Stephens), Ian Smith (North Iredell)
190- Matthew Whalen (Fred T. Foard), Avery Rhymer (St. Stephens)
215- Raymon Gray (Statesville), Victor Velasco (St. Stephens)
285- Breyton Gibbs (St. Stephens), Quy Bailey (North Iredell), George Coleman (Fred T. Foard), Nicolas Martinez (Hickory),
Jack Blackler (North Iredell), Jared Luna (St. Stephens)

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are area results/upcoming schedule:

(Saturday, Jan. 20)
-Boys
Kings Mountain 74, West Charlotte 52

(Monday, Jan. 22)
Gaston Christian at Gaston Day

(Tuesday, Jan. 23)
Ashbrook at Huss
Cramer at Forestview
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston
Cherryville at Burns
East Gaston at Bessemer City
Highland Tech at Thomas Jefferson
East Lincoln at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Gaston Christian at SouthLake
Metrolina at Gaston Day
Lincoln Charter at Corvian
Mountain Island Charter at Community School of Davidson
Piedmont CC at Carolina International

(Wednesday, Jan. 24)
Sugar Creek at Highland Tech

(Thursday, Jan. 25)
Cramer at Kings Mountain

(Friday, Jan. 26)
Crest at Forestview
Huss at North Gaston
South Point at Ashbrook
Burns at Shelby
Cherryville at Thomas Jefferson
Highland Tech at East Gaston
Hickory at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at Bunker Hill
West Lincoln at Bandys
Westminster Catawba at Gaston Christian
Community School of Davidson at Lincoln Charter
Mountain Island Charter at Christ the King
Piedmont CC at Sugar Creek

(Monday, Jan. 29)
Victory Christian Center at Gaston Christian

(Tuesday, Jan. 30)
Crest at Huss
Forestview at South Point
Kings Mountain at Ashbrook
North Gaston at Cramer
Burns at Highland Tech
Shelby at Cherryville
Thomas Jefferson at Bessemer City
East Lincoln at Statesville
North Lincoln at Hickory
Lincolnton at Newton-Conover
Maiden at West Lincoln
Concord Academy at Gaston Day
Langtree at Lincoln Charter
Mountain Island Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Valor Prep

(Friday, Feb. 2)
Ashbrook at Crest
Cramer at South Point
Huss at Kings Mountain
North Gaston at Forestview
Bessemer City at Cherryville
East Gaston at Thomas Jefferson
Highland Tech at Shelby
Piedmont CC at Queen’s Grant
East Lincoln at West Iredell
North Lincoln at North Iredell
Bandys at Lincolnton
West Lincoln at Bunker Hill
Gaston Day at Gaston Christian
Langtree at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Queen’s Grant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023-24 NFL playoffs schedule:

Wild Card round: Jan. 13-15
-AFC
No. 1 Baltimore (13-4), bye
(Monday, Jan. 14)
No. 7 Pittsburgh (10-7) at No. 2 Buffalo (11-6) – Buffalo 31-17
(Saturday, Jan. 13)
No. 6 Miami (11-6) at No. 3 Kansas City (11-6) – Kansas City 26-7
(Saturday, Jan. 13)
No. 5 Cleveland (11-6) at No. 4 Houston (10-7) – Houston 45-14
-NFC
No. 1 San Francisco (12-5), bye
(Sunday, Jan. 14)
No. 7 Green Bay (9-8) at No. 2 Dallas (12-5) – Green Bay 48-32
(Sunday, Jan. 14)
No. 6 L.A. Rams (10-7) at No. 3 Detroit (12-5) – Detroit 24-23
(Monday, Jan. 15)
No. 5 Philadelphia (11-6) at No. 4 Tampa Bay (9-8) – Tampa Bay 32-9

Divisional round: Jan. 20-21
-AFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 4 Houston at No. 1 Baltimore – Baltimore 34-10
(Sunday, Jan. 21)
No. 3 Kansas City at No. 2 Buffalo, 6:30 p.m. (CBS)
-NFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 7 Green Bay at No. 1 San Francisco – San Francisco 24-21
(Sunday, Jan. 21)
No. 4 Tampa Bay at No. 3 Detroit, 3 p.m. (NBC)

Conference championships: Jan. 28
AFC: Kansas City-Buffalo winner at Baltimore, 3 p.m. (CBS)
NFC: Tampa Bay-Detroit winner at San Francisco, 6:30 p.m. (FOX)

Super Bowl LVIII: Feb. 11
At Las Vegas, 6:30 p.m. (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Saturday, Jan. 20)
Cape Fear CC 83, Gaston College 73
Belmont Abbey 77, Erskine 74
Fayetteville State 70, J.C. Smith 57
Charlotte 56, North Texas 44
North Florida 91, Queens 75
Richmond 69, Davidson 64 (OT)
Gardner-Webb 79, Winthrop 74

(Monday, Jan. 22)
USC Salkehatchie at Gaston College

(Tuesday, Jan. 23)
J.C. Smith at Livingstone
UAB at Charlotte
Virginia Lynchburg at Belmont Abbey

(Wednesday, Jan. 24)
Central Arkansas at Queens
Cleveland CC at Guilford Tech
Davidson at Saint Louis
Gardner-Webb at Longwood

(Friday, Jan. 26)
Gaston College at Denmark Tech

(Saturday, Jan. 27)
Belmont Abbey at Southern Wesleyan
Charlotte at Tulane
Cleveland CC at Fayetteville Tech
J.C. Smith at Claflin
Queens at North Alabama
USC Upstate at Gardner-Webb
VCU at Davidson

(Sunday, Jan. 28)
Cleveland CC at Southwest Virginia
Denmark Tech at Gaston College