×

1-12-22 roundup: High school football, basketball and wrestling, Pro football and basketball, College basketball

By Richard Walker

Crest is looking for a new football coach.

Nick Eddins

Nick Eddins has left after five seasons to become head coach at Class 4A Pinecrest.

The ninth head coach in Crest history, Eddins had a 43-17 overall record, 6-5 playoff record and led the Chargers to the 2019 and 2021 Big South 3A Conference titles.

A native of Anson County and an East Carolina graduate, Eddins will be moving closer to home at a school that went 8-3 overall as a member of the Sandhills 3A/4A Conference last season.

At Crest, Eddins is the sixth-winningest coach in history and his .717 winning percentage is third all-time in school history; Roy Kirby is the all-time winner with 123 victories from 1997 to 2009 and Eddins’ predecessor Will Clark had the highest winning percentage (.862) from 2015 to 2016.

Eddins came to Crest from old West Montgomery High School after guiding that school to a 78-21 record from 2010 to 2016 with four Yadkin Valley Conference champions and N.C. state runner-up finishes in 2013 and 2016.

 

 

 

High school basketball

Four local players have been honored with nominations or prestigious selections in recent days.

Kate Hollifield

Cramer boys senior Will Kelly, Kings Mountain boys senior Zeke Cannedy and Shelby girls senior Kate Hollifield have been invited to the Carolinas Classic North/South All-Star game that will be played March 26 in Wilmington.

And Kings Mountain girls senior Saniya Wilson has been nominated to the McDonald’s All-American Game.

(Wedneday’s results)
Boys
Cramer at Crest (ppd., no date)

Shelby 63, East Gaston 51

East Lincoln d. Lincolnton (OT)

Girls
Cramer at Crest (ppd., no date)

Shelby 82, East Gaston 22

East Lincoln 55, Lincolnton 33

This week’s remaining schedule:

(Thursday)
Burns at East Rutherford

(Friday)
Cramer at North Gaston
Huss at Crest
Kings Mountain at Ashbrook
South Point at Forestview
East Gaston at Burns
Corvian Community at Piedmont CC
North Iredell at East Lincoln
West Iredell at North Lincoln
East Burke at West Lincoln
Gaston Day at Concord Academy
Mountain Island Charter at Lincoln Charter

(Saturday)
Columbia, S.C. Newman at Gaston Christian

 

 

 

College basketball

Big South tournament pairings: The league announced on Wednesday game times and television network coverage for the 2022 Hercules Tires Big South Basketball Championships that will be held March 1-6 at Charlotte’s Bojangles Coliseum.
The pairings:

(Tuesday, March 1 – Women’s First Round on ESPN+)
Noon – #8 seed vs. #9 seed
2 p.m. – #5 seed vs. #12 seed
6 p.m. – #7 seed vs. #10 seed
8 p.m. – #6 seed vs. #11 seed
(Wednesday, March 2 – Men’s First Round on ESPN+)
11:30 a.m. – #8 seed vs. #9 seed
2 p.m. – #5 seed vs. #12 seed
6 p.m. – #7 seed vs. #10 seed
8 p.m. – #6 seed vs. #11 seed
(Thursday, March 3 – Women’s Quarterfinals on ESPN+)
Noon – #1 seed vs. #8/9 Winner
2 p.m. – #4 seed vs. #5/12 Winner
6 p.m. – #2 seed vs. #7/10 Winner
8 p.m. – #3 seed vs. #6/11 Winner
(Friday, March 4 – Men’s Quarterfinals on ESPN+)
Noon – #1 seed (Division Champion) vs. #8/9 Winner
2 p.m. – #4 seed vs. #5/12 Winner
6 p.m. – #2 seed (Division Champion) vs. #7/10 Winner
8 p.m. – #3 seed vs. #6/11 Winner
(Saturday, March 5 – Semifinals on ESPN+)
Noon – Men’s Semifinal Game 1
2 p.m. – Men’s Semifinal Game 2
6 p.m. – Women’s Semifinal Game 1
8 p.m. – Women’s Semifinal Game 2
(Sunday, March 6 – Championship Finals)
Noon – Men’s Championship on ESPN2
8:30 p.m. – Women’s Championship on ESPNU

Gardner-Webb 64, Presbyterian 61: The Runnin’ Bulldogs (9-7) won their fourth straight game to improve to 3-0 in the Big South Conference for the first time. Gardner-Webb got 16 points from D’Maurian Williams, 15 from Lance Terry and 11 from Anthony Selden.

Belmont Abbey 102, Converse 73: The Crusaders (6-6, 4-4) ended a 26-day layoff by snapping a three-game losing streak by knocking off a Converse team coached by former Abbey assistant coach Ryan Saunders. Mario Lacy, Jr. had 24 points to lead the Crusaders.

 

 

 

Pro basketball

After a slow start, the Charlotte Hornets snapped their 16-game losing streak to the Philadelphia 76ers on Wednesday night with a 109-98 road victory.

Gordon Hayward (30 points, 4 rebounds, 7 assists), Terry Rozier (22 points), Miles Bridges (21 points, 8 rebounds), LaMelo Ball (13 points, 7 rebounds, 8 assists) and Cody Martin (11 points) led Charlotte (23-19), which improved its winning streak to four games.

Charlotte hadn’t beaten the 76ers since a 109-93 home win on Nov. 2, 2016 when former Hornets Kemba Walker, Nic Batum and Cody Zeller combined for 55 points.

The 16-game losing streak was the franchise’s fourth-longest streak to an opponent in franchise history.

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta (W 130-127)
Mon. 6 PHILADELPHIA (L 124-127, OT)
Wed. 8 PHILADELPHIA (L 106-110)
Fri. 10 SACRAMENTO (W 124-123)
Mon. 13 at Dallas (L 96-120)
Wed. 15 at San Antonio (W 131-115)
Fri. 17 at Portland (L 116-125)
Sun. 19 at Phoenix (L 106-137)
Mon. 20 at Utah (L 102-112)
Thu. 23 at Denver (W 115-107)
Mon. 27 HOUSTON (W 123-99)
Wed. 29 at Indiana (W 116-108)
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX (L 99-133)
Mon. 3 at Washington (L 121-124)
Wed. 5 DETROIT (W 140-111)
Sat. 8 MILWAUKEE (W 114-106)
Mon. 10 MILWAUKEE (W 103-99)
Wed. 12 at Philadelphia (W 109-98)
Fri. 14 ORLANDO 7:00
Mon. 17 at New York 1:00
Wed. 19 at Boston 7:30
Fri. 21 OKLAHOMA CITY 7:00
Sun. 23 ATLANTA 7:00
Tue. 25 at Toronto 7:00
Wed. 26 at Indiana 7:00
Fri. 28 L.A. LAKERS 7:00
Sun. 30 LA CLIPPERS 1:00
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston 7:30
Fri. 4 CLEVELAND 7:00
Sat. 5 MIAMI 7:00
Mon. 7 TORONTO 7:00
Wed. 9 CHICAGO 7:30
Fri. 11 at Detroit 7:00
Sat. 12 MEMPHIS 7:00
Tue. 15 at Minnesota 8:00
Thu. 17 MIAMI 7:00
Fri. 25 TORONTO 7:00
Sun. 27 DETROIT 7:00
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

 

Pro football

The 2021-22 NFL playoff schedule:

(AFC 1st round)
1. Tennessee (12-5) – bye
5. Las Vegas (10-7) at 4. Cincinnati (10-7), 4:30 p.m. Saturday
6. New England (10-7) at 3. Buffalo (11-6), 8:15 p.m. Saturday
7. Pittsburgh (9-7-1) at 2. Kansas City (12-5), 8:15 p.m. Sunday

(NFC 1st round)
1. Green Bay (13-4) – bye
7. Philadelphia (9-8) at 2. Tampa Bay (13-4), 1 p.m. Sunday
6. San Francisco (10-7) at 3. Dallas (12-5), 4:30 p.m. Sunday
5. Arizona (11-6) at 4. Los Angeles (12-5), 8:15 p.m. Monday

(AFC, NFC semifinals)
Jan. 22-23

(AFC, NFC championship games)
Jan. 30

(Super Bowl)
Feb. 13

 

 

 

 

High school wrestling

West Lincoln 82, West Caldwell 0 (Tuesday) – 106: Andy Saine (WELI) over Fernando Teniente (WECA) (Fall 1:55), 113: Eli Leatherman (WELI) over O`marzria Wright (WECA) (MD 12-0), 120: Logan Reynolds (WELI) over (WECA) (For.), 126: Chade Norman (WELI) over Trent Gibbs (WECA) (Fall 0:44), 132: Luke Heavner (WELI) over (WECA) (For.), 138: Kemp Wehunt (WELI) over Rakeem Smith (WECA) (Fall 4:30), 145: Xandor Hedrick (WELI) over Jacob Spencer (WECA) (Fall 1:02), 152: Mason Avery (WELI) over Isaiah Hendrix (WECA) (Fall 0:49), 160: Patrick Goins (WELI) over Luke Roberts (WECA) (Fall 0:52), 170: Levi Huss (WELI) over Juan Zayas (WECA) (Fall 3:33), 182: Braxton Young (WELI) over Jerry Henline (WECA) (Fall 2:25), 195: Jake Gragg (WELI) over Kasen Booker (WECA) (Fall 2:30), 220: Curtis Goins (WELI) over (WECA) (For.), 285: Camden Sain (WELI) over David Rhinehardt (WECA) (Fall 3:43)